Stages of cellulite


CELULITIS  I  KONTAKTNA TERMOGRAFIJA

CELULITIS  medicinskim jezikom naziva se još i fibrosklerotična  edematozna panikulopatija.

Fibrili označavaju niti vezivnog tkiva. Skleroza označava ovapnjenje. Edem označava nakupine tjelesne tekućine i limfe, a panikulopatija je bolest (upala)potkožnog masnog tkiva.
Iz ovoga možemo zaključiti da kod celulita dolazi do višestrukih složenih promjena u strukturi tkiva i protoka tjelesnih tekućina.

Jasno da tako složeni problem moramo tretirati istovremeno sa više metoda i na više načina. Ukoliko je stupanj razvoja celulita jači potrebno je problem tretirati kroz duži vremenski period. Kozmetičke metode podrazumjevaju upotrebu raznih aparata, preparata i manuelnih obrada. Također treba promijeniti način prehrane i uključiti se u sportske aktivnosti. 

Celulit je bolest koja zahvaća brojna područja ( bedra, bokovi, koljena, stražnjica, trbuh, nadlaktica .....) izazivajući promjene u mikrocirkulatornom sistemu. Postoje četiri stupnja celulita.

Razvoj celulita odvija se najčešće vrlo sporo. Općenito počinje dilatacijom (proširenjem) kapilara, što je popračeno lučenjem plazme u međustanični prostor, pa nastaje upala tkiva i edem. Vremenom dolazi do aktiviranja prirodnih obrambenih procesa, u koje se uključuju i masne stanice, pa nastaju mikrogranule. Mikrogranule sadrže zbijene masne stanice. Spajanjem više mikrogranula nastaju makrogranule oko kojih se nakuplja sloj vezivnog tkiva. To su  celulitni čvorovi koji su bolni pri palpaciji i pritisku.

Ove promjene vode do promjena temperature u područjima zahvaćenim dilatacijom kapilara i edemima. Ona postaju toplija, dok područja u kojima su već formirane mikro i makroganule postaju hladnija.

Metoda za otkrivanje tih temperaturnih razlika zove se KONTAKTNA TERMOGRAFIJA i ona je nezamjenjiva  za dijagnosticiranje celulita. Njome ćemo otkriti u kojim poduručjima se celulit nalazi i u kojem je stupnju razvoja. Termografske ploče su izrađene od tekućih kristala.  Mjenjaju boju prema temperaturnim razlikama (ako ih ima) kada se naslone na kožu.

Svaka boja na «temperaturnoj mapi» označava neku od promjena koje su se dogodile, odnosno da li je došlo do razvoja celulita. Na osnovu toga moguće je izabrati najprikladniju metodu obrade pojedinog slučaja. Odsutnost celulita očitava se u jednoličnoj termografskoj slici tj. zelenoj boji bez mrlja. Pojava mrlja različitih boja, ukazuje na promjene u mikrocirkulatornom sistemu.

 

STADIJI CELULITA

I  JEDNOLIČNA TERMOGRAFSKA SLIKA

Potpuni izostanak mrlja na termografskoj foliji označava izostanak edema ili kvržica. Koža je glatka i čvrsta. Površinska i dubinska palpacija otkrivaju da nema promjene u strukturi tkiva ili u cirkulaciji. Ovo je normalno stanje(zdravo tkivo).

II   ''ZAMRLJANA'' TERMOGRAFSKA SLIKA  (EDEM )

Pojavljuju se hipertermičke zone u različitim oblicima sa zasjenčanim granicama(dilatirane kapilare ili edemi), obično stopljene sa okružujućim zonama hladnijeg tipa (smanjenje krvne cirkulacije).

 Koža postaje lagano neravna i nije više toliko glatka, pomalo gubi tonus i elastičnost.     Došlo je do omekšavanja kože a na opip koža postaje pomalo gnjecava.

III   TERMOGRAFSKA SLIKA  ''LEOPARDOVE  KOŽE'' ( MIKROGRANULE )

Karakterizirana je brojnim hipertermičkim znakovima. Mrlje su manje i sa dobro definiranim granicama. Nepravilno su raspoređene preko cijelog područja koje je u stvari hladnija zona.

Mrlje su u  stvari formirane mikrogranule.
Mekoća kože je još više izražena, elastičnost i tonus su dodatno smanjeni do točke mlitavosti.

IV   TERMOGRAFSKA SLIKA  ''CRNE RUPE'' ( MAKROGRANULE )

Prisustvo makronodula je potvrđeno tzv. «crnim rupama». Termografska slika pokazuje znakove različitih oblika i dimenzija crne ili smeđe boje. Područje je hipotermično sa znakovima jakih venoznih oscilacija. Palpacija pokazuje velike nepravilnosti u kretanju tjelesnih tekućina, sa znatnim osjetom granula u dubljim slojevima ili prisustvom makrogranula.

Koža je potpuno bez tonusa, a palpacija bolna. IV stadij celulita.