Manual lymphatic drainage


U ponudi našeg salona je i RUČNA LIMFNA DRENAŽA po Dr. Vodderu.

To je postupak koji provodimo za dreniranje tkiva, a koji je posebno važan nakon estetskih operacija,
na licu korekcije nosa, korekcije gornjih ili donjih kapaka, face liftinga... 
na tijelu uklanjanja celulita, viška masnog tkiva ili viška kože nakon mršavljanja itd.

LIMFNA DRENAŽA otklanja višak tekućine iz organizma (lica ili tijela) . Pojačani protok limfe omogućuje čišćenje organizma od toksina i bolje dovođenje kisika, vode i hranjivih tvari do stanice, te njezino bolje funkcioniranje.

Sustav limfnih kapilara i žila u ljudskom organizmu ima funkciju ODVOĐENJA VIŠKA TEKUĆINE i u njoj nakupljenih otpadnih tvari iz međustaničnog prostora.

Drenaža je stalni proces, pošto iz krvotoka stalno, u međustanični prostor izlazi svježa tekućina. Da se ta tekućina ne nakupi u međustaničnom prostoru, radi se limfna drenaža, koja omogućuje stalno doticanje i oticanje tekućine u međustanični prostor.

Limfna tekućina stalno nastaje u međustaničnom prostoru, ulazi u limfne žile i njima se kreće sve do konačnog odljeva u venski sustav.

Limfna tekućina NE KRUŽI, pa ne možemo govoriti o cirkulaciji limfe,  već samo o limfnom toku. Limfni tok ima svoj početak i kraj. Limfni tok je jedan od tri tranzitna puta kojima se dovode osnovne tvari ili energenti našem organizmu, kako bi opstao u životu. Da bi energenti mogli dospjeti do stanice, postoje tri transportna sistema:
KRVOTOK, LIMFOTOK  I  DIFUZIJA.

Krvotok je najveći dio transportnog sustava, ali venski dio krvnih kapilara ne resorbira velike molekule. Zato se one zadržavaju u međustničnom prostoru. Imaju sposobnost da na sebe vežu vodu, pa time postaju još veće.

Limfni tok, za razliku od krvotoka, RESORBIRA VELIKE  MOLEKULE.

Limfna tekućina neprestano se stvara u međustaničnom prostoru i prenosi krupne molekule bjelančevina, masne kiseline, mrtve eritrocirte, oštećene stanice imunološkog sustava i druge nečistoće do mjesta u organizmu gdje se rastvaraju. Limfna drenaža odvija se vrlo sporo. Prirodan tok limfe potpomažu slijedeće funkcije:  

               gibanje skeletne muskulature
               pulsiranje arterija
               peristaltika crijeva
               pravilno disanje (dijafragmom)

Mnogi faktori mogu izazvati zastoj u limfnom toku. Može se raditi o nasljednom nedostatku limfnih žila ili nekom drugom oštećenju limfnog sustava.

Do oštećenja limfnog sustava dolazi kod svih operacija, ozljeda, zračenja i svih vrsta trauma.

Danas veliki poremećaj ravnoteže u organizmu, pa tako i poremećaj u limfnom sustavu, uzrokuje brzi način života i s tim povezane stresne situacije. Da bi se ti poremećaji spriječili ili ublažili radi se RUČNA LIMFNA DRENAŽA (u daljnjem tekstu RLD), metoda koja isključivo djeluje na limfni tok u organizmu. RLD djeluje na: uspostavljanje ravnoteže TEKUĆINE u organizmu, imunološki sustav, nervni sustav u smislu opuštanja i relaksacije, regulaciju mikrocirkulacije na nivou kapilara.                     

RLD povećava transportni kapacitet limfnog sustava 2 - 3 puta nakon obrade i povećava potrebu za mokrenjem.